Kétmillióból is lehet jó autó - 15 tartós benzines és az első hibridek
Kétmillió forintból már fiatalabb, kevésbé fáradt kompaktot vehetsz - és itt bukkan fel az első megfizethető Toyota-hibrid. Tizenöt modell, dízel nélkül.
Kétmillió forint az a küszöb, ahol a használtautó-vásárlás átlélegzik. Már nem a legidősebb, legmagasabb futású darabok között kell válogatni, hanem valamivel fiatalabb, kevésbé fáradt kompaktokból - és éppen ezen a sávon jelenik meg először egy olyan technológia, amely a következő árkategóriák egészét meghatározza: az önfeltöltő Toyota-hibrid. Ezt a tizenöt autót továbbra is úgy válogattuk össze, hogy kizárólag benzines és hibrid darab kerüljön rá, dízel egy sincs közöttük; ezen a koron egy elhanyagolt dízel részecskeszűrője vagy AdBlue-rendszere pontosan az a fajta költség, amit ebben a sávban semmi értelme megkockáztatni.
A választás középpontjában most a Toyota Auris, annak hibrid változata és a Honda Jazz áll. Az Auris a maga hagyományos benzinmotorjával a kiszámítható, olcsón tartható kompakt iskolapéldája, a Honda Jazz pedig a kategória egyik legpraktikusabb, legmegbízhatóbb kisautója - bőséges belső térrel egy meglepően kompakt karosszériában. A sáv igazi újdonsága azonban az Auris Hybrid: itt találkozol először azzal, hogy a közismerten megbízható Toyota-hibrid hajtáslánc reális áron kerül elérhető közelségbe, és ezzel együtt a városban is kifejezetten alacsony fogyasztás.
Érdemes tudatosan kihasználni, hogy ez a hibrid rendszer mennyire más kockázati profilt kínál, mint a hasonló korú turbós benzinesek. Miközben a korai láncos TSI, a Ford EcoBoost, a PSA PureTech és a Nissan DIG-T ezen a koron már hajlamos a drága meglepetésekre - ezért ezek tudatosan lemaradtak a listáról - , a Toyota önfeltöltő hibridje éppen a hosszú távú tartósságáról ismert. Nincs benne turbó, a fékek a rekuperáció miatt lassabban kopnak, a benzinmotor pedig kímélt üzemben dolgozik. A hajtásakkumulátor állapota persze itt is fontos kérdés, de a jól gondozott példányok ezen a fronton is meglepően jól öregednek.
A tizenöt modell mindegyike stabil kiindulópont kétmillió forint környékén, de a végső döntést sosem a típus neve, hanem a konkrét példány állapota dönti el. Egy hibridnél a hajtásakkumulátor, egy benzinesnél a szervizmúlt teljessége az, ami elválasztja a jó vételt a jövőbeli költségforrástól - és ezeket a hirdetésfotókból ritkán lehet megítélni. Mielőtt foglalót adsz, érdemes a kiszemelt autót hozzáértő szemmel átnézetni. Ezen a sávon a legtöbb csalódás nem a típusból, hanem az elhallgatott előzményekből fakad: egy korábbi, gyengén javított koccanás vagy egy elmaradt nagyszerviz sokszor csak alaposabb átvizsgálás során bukik ki, a hirdetés fényképein soha.
A 15 ajánlott modell
Gyors áttekintés táblázatban, majd részletesen minden modellről - évjárat, kilométeróra-állás, irányár, üzemanyag és fogyasztás egy pillantásra:
| Modell | Évjárat | Km-óra állás | Irányár | Üzemanyag | Fogyasztás |
|---|---|---|---|---|---|
| Toyota Auris Mk1 (E150) 1.6 Valvematic | 2010-2012 | 130 000-190 000 km | kb. 1,6-2,0 millió Ft | Benzin | ~7 l/100 km |
| Toyota Auris Mk1 Hybrid (E150) | 2011-2012 | 180 000-250 000 km | kb. 1,8-2,0 millió Ft | Hibrid | ~4,5-5 l/100 km |
| Toyota Yaris Mk3 (XP130) 1.33 | 2011-2014 | 120 000-180 000 km | kb. 1,6-2,0 millió Ft | Benzin | ~5,5-6 l/100 km |
| Honda Jazz Mk3 (GK) 1.3 i-VTEC | 2015-2016 | 120 000-170 000 km | kb. 1,8-2,0 millió Ft | Benzin | ~5,5-6 l/100 km |
| Mazda3 Mk2 (BL) 1.6 | 2010-2013 | 140 000-190 000 km | kb. 1,6-2,0 millió Ft | Benzin | ~7 l/100 km |
| Suzuki SX4 / Fiat Sedici 1.6 | 2010-2013 | 130 000-180 000 km | kb. 1,5-2,0 millió Ft | Benzin | ~7-7,5 l/100 km |
| Suzuki Swift Mk4 1.2 | 2012-2015 | 110 000-160 000 km | kb. 1,7-2,0 millió Ft | Benzin | ~5,5-6 l/100 km |
| Kia cee'd Mk1 / Hyundai i30 Mk1 1.6 | 2010-2012 | 140 000-190 000 km | kb. 1,5-2,0 millió Ft | Benzin | ~7 l/100 km |
| Hyundai i20 Mk1 / Kia Rio Mk3 1.4 | 2012-2015 | 90 000-150 000 km | kb. 1,6-2,0 millió Ft | Benzin | ~6 l/100 km |
| Toyota Corolla Mk10 (E140) 1.6 | 2008-2012 | 150 000-200 000 km | kb. 1,5-2,0 millió Ft | Benzin | ~6,5-7 l/100 km |
| Honda Civic Mk9 1.8 | 2012-2015 | 130 000-180 000 km | kb. 1,8-2,0 millió Ft | Benzin | ~6,5-7 l/100 km |
| Toyota Aygo Mk2 | 2014-2016 | 90 000-140 000 km | kb. 1,7-2,0 millió Ft | Benzin | ~4,5-5 l/100 km |
| Mazda2 Mk3 (DJ) Skyactiv-G | 2015-2016 | 90 000-140 000 km | kb. 1,8-2,0 millió Ft | Benzin | ~5,5 l/100 km |
| Skoda Fabia Mk3 (1.0 MPI, szívó) | 2015-2016 | 90 000-140 000 km | kb. 1,8-2,0 millió Ft | Benzin | ~5,5 l/100 km |
| Opel Corsa D (1.4, szívó) | 2011-2014 | 120 000-170 000 km | kb. 1,4-1,8 millió Ft | Benzin | ~6,5 l/100 km |

Toyota Auris Mk1 (E150) 1.6 Valvematic
kb. 1,6-2,0 millió Ft1.6 Valvematic, ~132 LE - ~7 l/100 km
Megbízható kompakt, ami sokáig szolgál - biztos befutó a sávban.
- Erős Toyota-megbízhatóság, láncos motor
- Olcsó alkatrész, jó TÜV-mutatók
- A Valvematic mechanika hangja hidegen
- Olajszint, futómű, rozsda a küszöbnél

Toyota Auris Mk1 Hybrid (E150)
kb. 1,8-2,0 millió Ft1.8 VVT-i hibrid, ~136 LE - ~4,5-5 l/100 km
A legolcsóbb belépő az igazi Toyota-hibridbe - kis fogyasztás, ha az akku jó.
- A Prius-technika, extrém megbízható HSD hajtáslánc
- Nincs kuplung/váltó gond (e-CVT), alacsony fogyasztás
- Hibrid akku állapota (SoH-teszt kötelező)
- Inverter-hűtőfolyadék szintje, Toyota szervizmúlt

Toyota Yaris Mk3 (XP130) 1.33
kb. 1,6-2,0 millió Ft1.33 Dual VVT-i, ~99 LE - ~5,5-6 l/100 km
Fiatalabb, biztonságosabb Yaris reális áron.
- Modern, megbízható kisautó, láncos motor
- Jó TÜV, olcsó fenntartás
- Futómű, klíma, kuplung állapota
- Kisebb belső kopás

Honda Jazz Mk3 (GK) 1.3 i-VTEC
kb. 1,8-2,0 millió Ft1.3 i-VTEC, ~102 LE - ~5,5-6 l/100 km
Praktikus, rendkívül megbízható kisautó - sokáig gondtalan.
- Kimagasló megbízhatóság, óriási csomagtér
- Praktikus 'magic seats', láncos motor
- CVT-nél a váltóolaj-csere története
- Klíma és gumik állapota

Mazda3 Mk2 (BL) 1.6
kb. 1,6-2,0 millió Ft1.6 MZR, ~105 LE - ~7 l/100 km
Vezetni jó, megbízható kompakt - csak a karosszériát nézd alaposan.
- Jó vezethetőség, egyszerű megbízható szívómotor
- Tartós a tulajdonosi vélemények szerint
- Rozsda (Mazda gyenge pont!) küszöb, kerékjárat
- Futómű és klíma állapota

Suzuki SX4 / Fiat Sedici 1.6
kb. 1,5-2,0 millió Ft1.6 M16A, ~120 LE - ~7-7,5 l/100 km
Magasabb, ellenálló autó reális áron, megbízható motorral.
- Crossover praktikum, opcionális összkerékhajtás
- Megbízható, láncos Suzuki M16A motor
- Összkerék esetén a hajtáslánc és differenciálmű
- Rozsda, futómű, kuplung

Suzuki Swift Mk4 1.2
kb. 1,7-2,0 millió Ft1.2 K12B, ~94 LE - ~5,5-6 l/100 km
Fiatal, gazdaságos, biztos érték - de az ár feszített a piaci drágulás miatt.
- Nagyon megbízható K12B motor, jó továbbértékesíthetőség
- Olcsó fenntartás, kedvelt típus
- Rozsda a hátsó tengelynél
- Futómű, klíma, szervizkönyv

Kia cee'd Mk1 / Hyundai i30 Mk1 1.6
kb. 1,5-2,0 millió Ft1.6, ~126 LE - ~7 l/100 km
Sok autó az árához mérten, koreai megbízhatósággal.
- Tágas kompakt jó ár-értékkel, láncos szívómotor
- Sok jó állapotú, karbantartott darab
- Futómű, klíma, kuplung
- Rozsda a hátsó ívnél

Hyundai i20 Mk1 / Kia Rio Mk3 1.4
kb. 1,6-2,0 millió Ft1.4, ~100 LE - ~6 l/100 km
Alacsonyabb futású, fiatal kisautó reális áron.
- Fiatalabb kisautó, megbízható szívómotor
- Gyári garancia nyomai, olcsó tartás
- Klíma, gumik, futómű
- Szervizkönyv megléte

Toyota Corolla Mk10 (E140) 1.6
kb. 1,5-2,0 millió Ft1.6 VVT-i, ~124 LE - ~6,5-7 l/100 km
Kényelmes, megbízható családi kompakt jó áron.
- Klasszikus Corolla-megbízhatóság, láncos motor
- Tágas szedán/kombi, olcsó alkatrész
- Olajszint (1ZR ellenőrzendő), futómű
- Klíma és rozsda állapota

Honda Civic Mk9 1.8
kb. 1,8-2,0 millió Ft1.8 i-VTEC, ~142 LE - ~6,5-7 l/100 km
Nagyobb, fiatalabb kompakt a felső határon, megbízható motorral.
- Tágas, jól felszerelt, megbízható R18 i-VTEC
- Jó TÜV-mutatók, láncos motor
- Első futómű-szilent, klíma
- Kuplung és kisebb elektronika

Toyota Aygo Mk2
kb. 1,7-2,0 millió Ft1.0 VVT-i, ~69 LE - ~4,5-5 l/100 km
A legolcsóbban üzemeltethető fiatal benzines a piacon.
- Rendkívül gazdaságos, kiforrott 1KR motor
- Minimális fenntartás, adó és biztosítás
- Kuplung és klíma állapota
- Kis méret elég-e a napi használatra

Mazda2 Mk3 (DJ) Skyactiv-G
kb. 1,8-2,0 millió Ft1.5 Skyactiv-G, ~90 LE - ~5,5 l/100 km
Fiatalabb, prémium érzetű kisautó megbízható motorral.
- Fiatal, megbízható Skyactiv szívómotor
- Jó minőségérzet, alacsony fogyasztás
- Rozsda, gumik, klíma
- Futómű állapota

Skoda Fabia Mk3 (1.0 MPI, szívó)
kb. 1,8-2,0 millió Ft1.0 MPI, ~75 LE (szívó) - ~5,5 l/100 km
Fiatal európai kisautó - de csak a szívó MPI motorral.
- Fiatal, bőséges alkatrész, jó helykihasználás
- A szívó MPI elkerüli a TSI vezérlőlánc-gondját
- Kizárólag a szívó 1.0 MPI-t vedd, ne a TSI-t
- Futómű, klíma, elektronika

Opel Corsa D (1.4, szívó)
kb. 1,4-1,8 millió Ft1.4 16V, ~100 LE (szívó) - ~6,5 l/100 km
Olcsó, jól szervizelhető városi kompakt megbízható szívómotorral.
- Egyszerű, olcsón tartható városi autó
- A szívó 1.4-es tartós, bőséges alkatrész-ellátással
- Vezérlőlánc-feszítő (kattogás hidegen)
- Rozsda és futómű állapota
Összegzés
Ezen a sávon a türelem hozza a legjobb vételt: a kétmilliós kínálat elég mély ahhoz, hogy több hasonló Auris, Jazz vagy Auris Hybrid közül válogass, és ne az első tetszetős hirdetésre csapj le. A szervizkönyv és a korábbi számlák itt már valódi információt hordoznak - egy hiánytalan múltú autó akkor is jobb vétel lehet, ha valamivel drágább, mint egy dokumentáció nélküli, olcsóbbnak tűnő alternatíva.
Ha kinéztél egy konkrét hirdetést, és gyors, objektív visszajelzésre van szükséged, a használtautod.hu Gyors hirdetéselemzése 9 990 forintért 24 órán belül írásos szakértői véleményt ad róla. Ha pedig már a megtekintésig jutottál, a 19 990 forintos Élő konzultáció során egy 45 perces élő online beszélgetésben vesszük végig veled az autót - telefonon vagy online, ahogy kényelmesebb, irányított szakmai konzultáció formájában. Így a helyszínen már tudod, hova nézz és mit kérdezz az eladótól, mielőtt bármilyen összeget átadsz. Kérdéseiddel a +36 30 876 8800-as számon is fordulhatsz hozzánk.
Gyakran ismételt kérdések
Az alábbi kérdések szinte minden konzultáción előkerülnek.
Tényleg elérhető már Toyota-hibrid 2 millió forintból?
Igen, az Auris Hybrid ezen a sávon jelenik meg először reális áron - jellemzően idősebb, magasabb futású példányként, de a Toyota hibrid rendszere pontosan az ilyen üzemben bizonyította a tartósságát. A kulcskérdés itt a hajtásakkumulátor állapota, amit érdemes vásárlás előtt ellenőriztetni.
Miért nincs dízel a 2 milliós listán?
Mert ezen a koron egy elhasznált dízel részecskeszűrője, AdBlue-rendszere vagy befecskendezése olyan javítási kockázatot hordoz, ami nem áll arányban az autó árával. A benzines és hibrid kompaktok ugyanennyiért kiszámíthatóbb, egyszerűbb fenntartást kínálnak.
Mi a különbség a 2 milliós és az 1 milliós sáv között a gyakorlatban?
Elsősorban csökken a kor és a futásteljesítmény, és megjelenik az első megfizethető hibrid. Az alapkockázat - hogy a hirdetés állapota nem egyezik a valósággal - viszont nem tűnik el, ezért a vásárlás előtti ellenőrzés itt is sokat számít.
Drágább-e egy hibrid szervizelése, mint egy hagyományos benzinesé?
A rendszeres karbantartás jellemzően nem drágább, sőt a fékek a rekuperáció miatt lassabban kopnak. A kockázat inkább egy esetleges akkumulátor- vagy elektronikai hiba esetén jelentkezik, ezért érdemes ezt a példány kiválasztásakor kiszűrni.
Mennyire fontos a szervizkönyv ezen az áron?
Nagyon. Ezen a sávon a legtöbb autón már volt érdemi javítás vagy alkatrészcsere, és a dokumentáció hiánya önmagában is figyelmeztető jel lehet, még ha az autó kívülről rendben is néz ki.