Négymillióig dízel nélkül: 15 megbízható benzines és önfeltöltő hibrid
Négymillió forintból kizárólag benzines és hibrid autót érdemes venni - kompakt hibridtől a kisebb SUV-ig. Tizenöt modell, dízelmentesen.
Négymillió forint az a sáv, ahol a hibrid már nem különlegesség, hanem a legésszerűbb fő irány - és éppen ezért ezt a tizenöt autót kizárólag benzines és hibrid darabokból állítottuk össze, dízel egy sincs közöttük. Ennek nem csak elvi oka van: ezen a szinten a dízel részecskeskűrője, AdBlue-rendszere és nagynyomású befecskendezése olyan javítási kockázatot hordoz, amit a hibrid technológia egyszerűen feleslegessé tesz. A városi és vegyes használat gazdaságosságát a hibrid tartósabban és kényelmesebben adja, DPF-regeneráció és adalékolás nélkül.
A lista magját a Toyota Auris Hybrid és a Yaris Hybrid adja: két különböző méretű, de közös filozófiájú autó, amelyeknél az önfeltöltő hibrid hajtáslánc a hosszú távú megbízhatóság szinonimája. Aki magasabb ülőhelyzetet és nagyobb csomagteret keres, annak a Honda CR-V jelenti a klasszikus, jól bevált SUV-alternatívát ezen a sávon - a márka szívó benzinmotorjaival, kiszámítható fenntartással. Fontos ugyanakkor józanul kezelni az elvárásokat: a nagyobb, népszerű hibrid SUV-ok, mint a RAV4 Hybrid, ezen az áron még nem reálisak, azok csak feljebb, jellemzően a hatmilliós sávtól válnak elérhetővé.
Ez a sáv abban is kényelmes helyzetbe hoz, hogy nem kell a kockázatos motorok felé nyúlni. A korai láncos TSI, a Ford EcoBoost, a PSA PureTech és a Nissan DIG-T tudatosan lemaradt a listáról, mert ezek a blokkok éppen azon a futáson válnak kiszámíthatatlanná, ahol a négymilliós autók járnak. A Toyota hibrid hajtáslánca ezzel szemben turbó nélkül, kímélt üzemben dolgozik, és a fékek is lassabban kopnak a rekuperáció miatt - ez az a fajta megbízhatóság, amiért ebben a sávban érdemes tudatosan a benzines-hibrid vonalat választani.
A tizenöt modell a kompakt hibridtől a kisebb SUV-ig lefedi a legésszerűbb választásokat, és mindegyik jó kiindulópont. A hibrideknél azonban a hajtásakkumulátor állapota az, amit hirdetésfotók alapján lehetetlen megítélni, miközben egy csere jelentős tétel - ezért ezen a sávon különösen érdemes a kiszemelt példányt vásárlás előtt hozzáértő szemmel, megfelelő diagnosztikával átnézetni. Egy egészséges akkumulátorú Auris Hybrid évekig gondtalanul viszi a gazdájat, egy fáradó cellákkal küzdő példány viszont hamar olyan javítási igényt hozhat, amely az autó árához mérhető, ezért ezt a kérdést semmiképp sem érdemes megérzésre bízni.
A 15 ajánlott modell
Gyors áttekintés táblázatban, majd részletesen minden modellről - évjárat, kilométeróra-állás, irányár, üzemanyag és fogyasztás egy pillantásra:
| Modell | Évjárat | Km-óra állás | Irányár | Üzemanyag | Fogyasztás |
|---|---|---|---|---|---|
| Toyota Auris Hybrid (E180) | 2013-2016 | 130 000-220 000 km | kb. 3,2-4,0 millió Ft | Hibrid | ~4,5-5,3 l/100 km |
| Toyota Yaris Hybrid (XP130) | 2014-2018 | 100 000-190 000 km | kb. 3,0-4,0 millió Ft | Hibrid | ~3,8-4,6 l/100 km |
| Toyota Prius Mk3 (XW30) | 2010-2015 | 150 000-250 000 km | kb. 3,0-4,0 millió Ft | Hibrid | ~4,2-5 l/100 km |
| Toyota Corolla (E180) 1.6 Valvematic | 2014-2018 | 100 000-180 000 km | kb. 3,2-4,0 millió Ft | Benzin | ~6-7 l/100 km |
| Honda Civic (IX, FK) 1.8 | 2012-2016 | 120 000-200 000 km | kb. 3,0-3,9 millió Ft | Benzin | ~6,5-7,5 l/100 km |
| Honda CR-V Mk4 (RM) 2.0 i-VTEC | 2013-2016 | 130 000-210 000 km | kb. 3,5-4,0 millió Ft | Benzin | ~7,5-8,5 l/100 km |
| Mazda3 (BM) Skyactiv-G 2.0 | 2014-2018 | 100 000-180 000 km | kb. 3,3-4,0 millió Ft | Benzin | ~6-7 l/100 km |
| Mazda CX-3 Skyactiv-G 2.0 | 2016-2018 | 90 000-150 000 km | kb. 3,5-4,0 millió Ft | Benzin | ~6-7 l/100 km |
| Suzuki Vitara 1.6 (LY) | 2015-2018 | 90 000-160 000 km | kb. 3,5-4,2 millió Ft | Benzin | ~6-7 l/100 km |
| Suzuki S-Cross 1.6 | 2014-2017 | 100 000-170 000 km | kb. 3,0-3,8 millió Ft | Benzin | ~6-7 l/100 km |
| Lexus CT200h | 2011-2015 | 130 000-220 000 km | kb. 3,3-4,0 millió Ft | Hibrid | ~4,5-5,3 l/100 km |
| Kia Cee'd / Sportage (SL) 1.6 GDI | 2013-2017 | 120 000-190 000 km | kb. 3,0-4,0 millió Ft | Benzin | ~6,5-7,8 l/100 km |
| Toyota Verso 1.8 Valvematic (7 személyes) | 2013-2017 | 120 000-190 000 km | kb. 3,2-4,0 millió Ft | Benzin | ~7-8 l/100 km |
| Hyundai i30 Mk2 1.4/1.6 | 2015-2017 | 90 000-150 000 km | kb. 3,5-4,0 millió Ft | Benzin | ~6,5-7 l/100 km |
| Mazda6 (GJ) Skyactiv-G 2.0 benzin | 2014-2016 | 120 000-180 000 km | kb. 3,8-4,0 millió Ft | Benzin | ~6,5-7,5 l/100 km |

Toyota Auris Hybrid (E180)
kb. 3,2-4,0 millió Ft1.8 VVT-i hibrid, ~136 LE - ~4,5-5,3 l/100 km
A legolcsóbb belépő a rendkívül megbízható Toyota-hibridek világába, városban 4-5 literrel.
- Kiváló ADAC/TÜV megbízhatóság, tartós HSD hajtáslánc
- Nincs vezérlőszíj/tengelykapcsoló gond (e-CVT)
- Hibrid akku állapota (hibrid-check)
- Inverter-hűtőfolyadék, fékek (rekuperáció miatt sokszor eredetiek)

Toyota Yaris Hybrid (XP130)
kb. 3,0-4,0 millió Ft1.5 hibrid, ~100 LE - ~3,8-4,6 l/100 km
Ideális városi/kezdő autó, minimális üzemanyag- és szervizköltséggel.
- What Car?/ADAC szerint az egyik legmegbízhatóbb kisautó
- Alacsony fenntartás, kiváló városi fogyasztás
- Hibrid akku (bár ritkán hibás), korábbi taxi/flotta múlt
- Klíma működése

Toyota Prius Mk3 (XW30)
kb. 3,0-4,0 millió Ft1.8 hibrid, ~136 LE - ~4,2-5 l/100 km
Nagy belső tér, kiemelkedő fogyasztás és megbízhatóság az árához mérten.
- Bizonyított tartósság (taxiflották kedvence), erős e-CVT
- Olcsó alkatrész, rendkívül gazdaságos
- Hibrid akku egészsége, EGR-szelep koszolódása (olcsó tétel)
- Ex-taxi kilométer valódisága

Toyota Corolla (E180) 1.6 Valvematic
kb. 3,2-4,0 millió Ft1.6 Valvematic, ~132 LE (szívó) - ~6-7 l/100 km
Ha nem kell hibrid, ez a legegyszerűbb, 'elronthatatlan' kompakt.
- Szívó motor, nincs turbógond, TÜV-élmezőny
- Olcsó alkatrész, láncos hajtás
- Vezérlőlánc-zaj hidegindításkor (ritka)
- Kuplung a kézi váltón, alváz-rozsda

Honda Civic (IX, FK) 1.8
kb. 3,0-3,9 millió Ft1.8 i-VTEC, ~142 LE - ~6,5-7,5 l/100 km
Tágas, tartós benzines kompakt olcsó fenntartással.
- Az i-VTEC motor rendkívül tartós, ADAC-jó
- Tágas, jó vezethetőség
- Első futómű/stabilizátor kopás
- Klímakompresszor, féktárcsa-vetemedés

Honda CR-V Mk4 (RM) 2.0 i-VTEC
kb. 3,5-4,0 millió Ft2.0 i-VTEC, ~155 LE (szívó) - ~7,5-8,5 l/100 km
Megbízható családi SUV, ahol a benzines szívómotor kizárja a dízelre jellemző gondokat.
- Szívó benzin = tartós, nincs turbó/DPF-gond
- What Car? magas megbízhatóság, erős karosszéria
- Összkerék esetén a hátsó differenciálmű-olaj
- Kormányösszekötők, magasabb fogyasztás vállalható-e

Mazda3 (BM) Skyactiv-G 2.0
kb. 3,3-4,0 millió Ft2.0 Skyactiv-G, ~120 LE - ~6-7 l/100 km
Vezetőbarát, jól felszerelt kompakt megbízható szívómotorral.
- Skyactiv szívó = nincs turbógond, jó anyaghasználat
- TÜV-megbízható, élvezetes menetdinamika
- Alváz/kerékjárat-rozsda (Mazda gyengéje)
- Kuplung, kipufogó-korrózió

Mazda CX-3 Skyactiv-G 2.0
kb. 3,5-4,0 millió Ft2.0 Skyactiv-G, ~120 LE - ~6-7 l/100 km
Divatos, takarékos kis crossover megbízható szívóblokkal.
- Megbízható szívóblokk crossover kivitelben
- Kiváló anyagminőség, jó minőségérzet
- Rozsda, kis csomagtér elég-e
- Futómű-zörej

Suzuki Vitara 1.6 (LY)
kb. 3,5-4,2 millió Ft1.6 M16A, ~120 LE (szívó) - ~6-7 l/100 km
Az egyik legmegbízhatóbb megfizethető kis SUV, kifejezetten turbómentes motorral.
- A régi, kiforrott M16A szívómotor (nem turbó)
- Könnyű, olcsó fenntartás, ADAC-jó
- ALLGRIP hátsó kardán/differenciál
- Kézifék-bowden, futómű

Suzuki S-Cross 1.6
kb. 3,0-3,8 millió Ft1.6 M16A, ~120 LE (szívó) - ~6-7 l/100 km
Praktikus, olcsón tartható kombi-crossover megbízható szívóblokkal.
- Ugyanaz a tartós szívómotor, tágas csomagtér
- Egyszerű technika, olcsó tartás
- Rozsda a hátsó kerékjáratban
- Kuplung, klíma

Lexus CT200h
kb. 3,3-4,0 millió Ft1.8 hibrid (Prius-alap), ~136 LE - ~4,5-5,3 l/100 km
Prémium érzet és Toyota-hibrid tartósság a Prius áráért.
- Prius-hibrid technika prémium köntösben
- Kimagasló Lexus-megbízhatóság, igényes anyagok
- Hibrid akku, ex-flotta futás
- Első abroncskopás (nehéz orr)

Kia Cee'd / Sportage (SL) 1.6 GDI
kb. 3,0-4,0 millió Ft1.6 GDI, ~135 LE (szívó) - ~6,5-7,8 l/100 km
Jól felszerelt, megfizethető koreai benzines, a problémás downsized turbókat kerülve.
- Hosszú gyári garancia-örökség, láncos motor
- ADAC-korrekt, olcsó alkatrész
- GDI szívócsonk-lerakódás, vezérlőlánc-feszítő
- Szervizkönyv megléte

Toyota Verso 1.8 Valvematic (7 személyes)
kb. 3,2-4,0 millió Ft1.8 Valvematic, ~147 LE (szívó) - ~7-8 l/100 km
Olcsó, megbízható 7 személyes benzines a dízel-egyterűek helyett.
- 7 ülés és Toyota szívómotor-tartósság
- Praktikus családi tér
- Vezérlőlánc, kuplung
- A harmadik üléssor állapota

Hyundai i30 Mk2 1.4/1.6
kb. 3,5-4,0 millió Ft1.4, ~100 LE (szívó) - ~6,5-7 l/100 km
Alacsonyabb futású, jól felszerelt koreai kompakt megbízható szívómotorral.
- Fiatal, tágas kompakt, láncos szívómotor
- Maradék gyári garancia lehetséges
- Futómű, klíma
- Kuplung, szervizkönyv

Mazda6 (GJ) Skyactiv-G 2.0 benzin
kb. 3,8-4,0 millió Ft2.0 Skyactiv-G, ~145 LE (szívó) - ~6,5-7,5 l/100 km
Nagytestű, kényelmes benzines a dízel-középkategória helyett, turbómentes megbízhatósággal.
- Nagytestű, elegáns szedán/kombi megbízható szívómotorral
- Jó anyaghasználat, TÜV-korrekt
- Alváz/kerékjárat-rozsda (Mazda gyengéje)
- Futómű, kuplung
Összegzés
Ezen az ársávon előre érdemes tisztázni, milyen karosszériát és milyen használatot céloznál: egy kompakt hibrid városi közlekedésre, egy Honda CR-V pedig nagyobb tér és rakodhatóság iránti igényre ad jobb választ. A döntést a saját szokásaidhoz - városi vagy vegyes vezetés, éves futás - igazítsd, ne pusztán az árhoz; a hibridek éppen a városi, sok megállással tarkított használatban mutatják meg igazán az előnyüket, míg autópályán a különbség egy takarékos benzineshez képest kisebb. Érdemes ezt őszintén végiggondolni, mielőtt egy adott modell mellett elköteleződsz, mert ez határozza meg, melyik példány éri meg neked a legjobban.
Hibrid autónál különösen ajánljuk a használtautod.hu Élő konzultációját (19 990 Ft): egy 45 perces élő online beszélgetésben együtt nézzük át a hirdetést és a hajtásrendszerre jellemző gyanújeleket, telefonon vagy online, irányított szakmai konzultáció formájában. Így a megtekintésre már felkészülten érkezel, és tudod, mely pontokon szokott egy elhasznált hibrid elbukni. Ha a vásárlás nagyobb tétet jelent, a Teljes körű vásárlási csomag (34 990 Ft) előélet-jelentéssel és szerződés-ellenőrzéssel is kiegészíti az ellenőrzést. Kérdéseiddel a +36 30 876 8800-as számon is fordulhatsz hozzánk.
Gyakran ismételt kérdések
Gyors válaszok a leggyakrabban felmerülő kérdésekre.
Miért csak benzines és hibrid autó van a 4 milliós listán?
Mert ezen a sávon a hibrid ugyanazt a városi gazdaságosságot adja, mint egy dízel, de a részecskeszűrő, az AdBlue és a nagynyomású befecskendezés kockázata nélkül. Egy elhasznált dízel javítási költsége ezen az áron nem áll arányban az előnyeivel, ezért a lista tudatosan dízelmentes.
Miért nincs RAV4 hibrid a 4 milliós listán?
Mert a nagyobb, keresett hibrid SUV-ok, köztük a RAV4 Hybrid, ezen az áron még nem reálisan elérhetők - jó állapotú példányaik jellemzően csak a hatmilliós sávtól kezdődnek. Négymillióból a kompakt hibridek és a Honda CR-V jelentik az ésszerű választást.
Megéri-e ezen a sávon kisebb SUV-ot választani kompakt helyett?
Ha fontos a magasabb ülőhelyzet és a nagyobb csomagtér, igen, ezen az áron már elérhetők jó állapotú példányok, például a Honda CR-V. Cserébe valamivel magasabb lehet a fogyasztás és a fenntartási költség egy hasonló korú kompakthoz képest.
Drágább-e a hibrid autók szervizelése a benzinesekénél?
A rendszeres karbantartás jellemzően nem drágább, sőt a fékek kopása gyakran kisebb a rekuperáció miatt. A kockázat inkább egy esetleges akkumulátor- vagy elektronikai hiba esetén jelentkezik, ezért fontos ezt vásárlás előtt kiszűrni.
Hogyan győződhetek meg egy hibrid akkumulátorának állapotáról?
Kizárólag megfelelő diagnosztikával, amely kiolvassa a hajtásakkumulátor tényleges kapacitását és a cellák állapotát - a hirdetésfotók és a próbaút erről nem adnak megbízható képet. Ezért érdemes hibridnél szakértői ellenőrzést kérni a vásárlás előtt.